Co grozi za jazdę po pijanemu?

Osoby z wieloletnim stażem w prowadzeniu auta często udzielają mniej doświadczonym kierowcom rad w kwestii ekonomicznej jazdy oraz dbania o stan ich pojazdu. W naszym społeczeństwie jazda po alkoholu stała się swego rodzaju tematem tabu. Każdy wie, że prowadzenie auta w stanie wskazującym na spożycie alkoholu jest niedopuszczalne. 

Mimo wszystko, nasze otoczenie przepełnione jest historiami o kierowcach, którzy podczas kontroli drogowej zostali zatrzymani za jazdę w stanie nietrzeźwości. Chcielibyśmy, aby ten artykuł stał się przestrogą dla lekkomyślnych kierowców. Zapoznaj się z naszym wpisem na wypadek, gdybyś kiedyś potrzebował konsultacji z osobą, którą jest radca prawny Białystok

Jazda po alkoholu – co grozi

Statystyki dotyczące pijanych kierowców w Polsce są zatrważające. Raport Najwyższej Izby Kontroli podaje, iż każdego dnia policja zatrzymuje średnio 270 pijanych kierowców. Jazda po alkoholu zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w poprzednim roku osoby prowadzące pojazdy po spożyciu alkoholu spowodowały 1656 wypadków, w których zginęło 216 osób. 

Trudno powiedzieć, co kryje się w głowie osoby decydującej się na jazdę w takim stanie. Czy nie obawia się konsekwencji swojej decyzji? Czy jest świadoma, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Kara za jazdę po alkoholu zależy przede wszystkim od stężenia alkoholu we krwi. 

W dochodzeniu odpowiedzialności za jazdę po alkoholu kluczowe jest rozróżnienie pewnej kwestii. Istotną sprawą w momencie wymierzania kary jest określenie stanu kierowcy. Stan po użyciu alkoholu jest sytuacją, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby prowadzącej pojazd mechaniczny wynosi od 0,2‰ do 0,5‰ lub obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3.

 Stan nietrzeźwości natomiast występuje z momencie, w którym zawartość alkoholu w organizmie kierowcy wynosi powyżej 0,5 ‰ a jego obecność w wydychanym powietrzu to więcej niż 0,25 mg na 1 dm3.

Kara za jazdę po alkoholu 

Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą poważne konsekwencje. Wpływ na nie ma przede wszystkim stan osoby zatrzymanej. W poprzedniej części tekstu przedstawiliśmy klasyfikację, dzięki której nakładana jest kara. Według art. 87 kodeksu wykroczeń, za jazdę po użyciu alkoholu grozi między innymi: 10 punktów karnych, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat oraz grzywna w wysokości od 50 do nawet 5000 zł. W tej sytuacji kierowcy grozi również kara 30-dniowego aresztu.

Dużo poważniejszą sytuacją jest ta, w której kierowca prowadzi auto w stanie nietrzeźwości. Jest tak między innymi dlatego, że taka osoba w znacznie większym stopniu zagraża swojemu otoczeniu. W tym wypadku kara zostaje wymierzona na podstawie art. 178a kodeksu karnego.

 Za jazdę w stanie nietrzeźwości delikwent może spodziewać się kary w postaci: 10 punktów karnych, grzywny ustalanej na podstawie dochodów kierowcy, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat, co najmniej 3 letniego, a nawet dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz sankcji na rzecze Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.